Přesněji ječmen myší, jednoletá teplomilná tráva, se stal v tomto létě dominantní rostlinou na dříve zelených plochách trávníků na Praze 12. Osiny této trávy jsou postrachem našich psích miláčků.

Ukázka neudržované plochy na počátku léta, kdy bylo ještě vše zelené.

Alespoň tak to píší Lidové noviny 27. července. Tak jako i jinde se vedení naší radnice rozhodlo nesekat trávníky s tím, že vysoká tráva zadrží vodu v půdě a všude kolem nás budou jen zelené plochy. K tomuto nápadu naší místostarostky Ing. Tylové (z kandidátky Pirátů) se, k našemu neštěstí, přidal i ředitel TSK Praha (správce dopravní infrastruktury Prahy). Ony zdivočelé plochy kolem hlavních komunikací jsou dílem TSK, nikoli naší radnice.
Výsledkem asi dobře míněného nápadu nesekat jsou zpustlé plochy plné agresivních teplomilných trav či plevelů, jako je zmiňovaný ječmen, ale i ježatka či křídlatka, kopřiva a další. Navíc se umožnilo těmto nevzhledným rostlinám masivně se vysemenit. Takže příští rok bude ještě veseleji… Co se autorům nápadu nedá upřít, odpadky ve vysoké trávě nejsou moc vidět. A že jich v trávnících kolem komunikací je opravdu dost. Jen tak na okraj, v dubnu jsem na Facebook napsal, že pokud nebude několik týdnů pršet a budou dlouhá horka, uschne i vysoká tráva. Odpověď zněla: ne, bude zelená.
Jen doufám, že vedení naší radnice se z fiaska akce nesekat poučí a v příštím roce budou zvoleny normální postupy údržby zelených ploch. Tak, jak jsem to viděl letos v létě všude při mé dovolenkové návštěvě jižní Moravy. Prvním krokem k nápravě musí být doplnění rozpočtu Prahy 12 na rok 2020 o milionové částky na rekultivaci zničených ploch. Bohužel, že by se zelení aktivisté ze svých pravidelně se opakujících chyb poučili, jsem nezažil. Co nás tedy v kulatém roce 2020 čeká? Ještě větší zarputilost zelených amatérů v konání dobra.
Ing. Svatopluk Semecký, Občané dvanáctky

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Získejte registraci domén s tld .online, .space, .store, .tech zdarma!
Stačí si k jedné z těchto domén vybrat hosting Plus nebo Mega a registraci domény od nás dostanete za 0 Kč!
Objednat