Bývalé jesle v ulici Smotlachova (sídliště Lhotka/Libuš III, dnes Kamýk) se dne 1. ledna 1996 ocitly v soukromých rukou. Na základě smlouvy o prodeji mezi Fondem národního majetku a společností Bonita Praha, s. r. o. Tehdejší vedení naší městské části asi ani netušilo, k jak fatálnímu kroku došlo. Chápu, že velký odpor privatizaci klást nemohlo, neboť v té době platilo, že privatizace jsou světlé zítřky. Ve smlouvě bylo sice omezení, že objekt musí být využíván pro zdravotní péči, ale jen po dobu 10 let. A ty utekly jako voda. V roce 2016 jednatel uvedené společnosti pochopil, že takto cesta ke zbohatnutí nevede. Dokoupil proto přilehlou zahradu jeslí a připravil stavbu a pozemky k prodeji.

Vizualizace investora Rezidence Smotlachova.

Že si vybral jako kupce dravého developera – společnost JRD Development, není jeho problém, ale náš. Tento developer, místo aby uprostřed sídlištní zástavby vyprojektoval přiměřeně velký bytový dům, vymyslí dům, který skutečně vyšší a mohutnější už být nemůže. Že způsobí duševní trauma okolním bydlícím, s tím developeři až na výjimky problém nemají. Nebýt jednoho aktivisty, kterému plánovaná budova skutečně vadila a který se postavil do čela boje proti této mamutí stavbě, tak již bylo vše rozhodnuto ve prospěch Rezidence Smotlachova, s. r. o. (dcera JRD pro tuto stavbu). Zkušení zastupitelé mi říkají, že si stavebník stejně prosadí, co bude chtít. A bylo by lepší alespoň něco od něj získat pro občany Prahy 12. Fakt je, že si dosud stavebníci prosadili vždy své. A bylo jedno, kdo byl v té době u nás starostou.
Místostarostka Prahy 12 paní Tylová říká, že ona stavbu zastaví. V tom jí jistě všichni fandíme. Bude mít hodně práce, neboť náš dravý developer JRD má již připravenu další dcerku – Rezidence Kamýk – a chce v Zimově ulici postavit dalšího mamuta. A opět až záhadný postup. Praha s klidem prodá veřejné parkoviště developerovi a ten se ani nenamáhá 20 parkovacích míst někde nahradit či přispět šesti miliony na výstavbu veřejného parkovacího domu. Na Kamýku již zmizelo 290 veřejných parkovacích míst a nahrazeno jich bylo jen několik desítek na komunikaci Novodvorská a úpravou ulice Machuldova na kolmé parkování.
Dokud si Praha nevynutí, aby každý developer zaplatil městu alespoň 10 000 korun za metr čtvereční postavené obytné plochy na doplnění občanské vybavenosti, bude to často jen marný boj aktivistů proti dravcům. Zatím dravci říkají, že by dali pětistovku z jejich minimálně 40tisícového zisku z metru.

Ing. Svatopluk Semecký, Občané dvanáctky

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

„Mějte dobrou náladu. Dobrá nálada vaše problémy sice nevyřeší, ale naštve tolik lidí kolem, že stojí za to si ji užít.“ Jan Werich