My a developeři na dvanáctce

Praha pro svůj rozvoj potřebuje stavět tisíce nových bytů. Že byty je třeba stavět ve městě, nikoli v prstenci kolem Prahy, uzná každý rozumný člověk. Využít k výstavbě je potřeba každé vhodné místo. Ano, vhodné. Ale! Nové stavby by měly pro své okolí přinést zajímavou přidanou hodnotu. Zejména větší bytové komplexy musejí vyhovět požadavkům zastupitelstva na rozvoj občanské vybavenosti. Buď developer přispěje miliony na výstavbu další vybavenosti obvodu, nebo nejlépe vlastní výstavbou nových prostor např. pro komunitní činnost – kultura, sport, provozovny služeb či obchody. Ke všem stavebníkům je potřeba přistoupit se stejným metrem na výši požadavků ze strany zastupitelstva.

Kamýk, lokalita Obzor na konci Novodvorské ulice. Výstavba 406 bytů na úkor plochy parkovišť stávající zástavby. Pouze mínusový bonus pro stávající rezidenty. Myslím tím nejen ztrátu parkovacích míst, ale i zvýšení zátěže ostatní občanské vybavenosti – obchodů, služeb, školky a školy, dopravní obslužnosti.

Je nepřijatelné, aby soukromým developerům byly dále prodávány pozemky ve vlastnictví města. Zde může stavět pouze městská část či hlavní město Praha. Za posledních 29 let bohužel naše městská část přišla o všechny pozemky v centru obce (poliklinika x pošta), kde měla stát radnice, bazén, sportovní hala, divadelní sál, další část polikliniky. Jinde o pozemky pro výstavbu základní školy v Modřanech či velká parkoviště. A to nemluvím o „rozdání“ všech jeslí a řady mateřských škol do rukou soukromých společností.
Co se mi nelíbí, je až hysterický odpor proti výstavbě 10- až 12podlažních objektů. Výsledkem tlaku na snížení podlaží staveb jsou sice nižší bytové domy, ale natlačené jeden na druhý, prakticky jen s kousky zeleně mezi nimi. Proti tomu jsou socialistická sídliště plná prostoru a dnes i kvalitní zeleně.
Takže při jednáních o nových stavbách je třeba vzít rozum do hrsti, nikoli jenom odmítat a odmítat. Neměli bychom brát naše nové sousedy jako vetřelce, ale jako občany, s kterými budeme na našem obvodě žít, a nejlépe v dobrém.
Ing. Semecký

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *